sayfa2

Teknede Geçirilecek Süre İçin Gerekli Bilgiler

Giyim: 
 * Üst üste giyebileceğiniz giysileri tercih edin. * Kıyafetlerinizi çok hacimli olmayan, katlanabilen, yumuşak tabanlı valiz veya çantalarda taşıyın. Yelkenli teknelerde iç mekanlar çok hacimli olmadığından, boş valizleri koyacak yer bulmak sorun olabilir. * Tekerlekli valizler kullanmayın, ahşap yüzeylere kolaylıkla zarar verebilirler. * Yaz mevsiminde şort ve tişört yeterlidir. Gün başına bir taneden fazla tişört planlamanız önerilir. * Yanınızda bir sweatshirt ve ince bir yağmurluk bulundurun. * Kış mevsiminde (veya yağışlı seyirlerde) su geçirmez pantolon bulundurulması önerilir. * Başınızı güneşten korumak için geniş siperlikli bir şapka ve rüzgarda uçmaması için klips tavsiye edilir. * Zararlı güneş ışınları için 30 faktör veya daha yüksek korumalı bir güneş kremi. * Teknede kullanmak için, beyaz, lastik tabanlı, iz bırakmayan bir ayakkabı bulundurun. İskele vs. gibi yerlerde karaya çıkmak ve duşlarda kullanmak için, suya dayanıklı bir çift terlik de tavsiye edilir. * Özellikle koylarda kıçtan kara olurken, palamar halatı ile çalışma olasılığına karşı, karadaki deniz kestanesi, kaya vb. den korunmak için, basit bir dalgıç ayakkabısı önerilir. * Halat çekmeye alışık değilseniz, elleriniz muhtemelen tepki gösterecektir. Yanınızda yelken eldiveni bulundurmanız önerilir. * Dalmaya ve deniz altını seyretmeye meraklıysanız, palet, şnorkel, gözlük getirmeyi ihmal etmeyin. 

 İçecek : 
 * İçmeye ve yemeklerde kullanılacak su hesabını basitçe şöyle yapabilirsiniz: (Kişi sayısı X gün X 1,5 lt.) + %20 fazlası. Yemeklerde kullanılacak kısmı için tercihen 5lt.liklerden, içmek için, 1,5 lt. lik petlerden bulundurmanız, kullanım kolaylığı sağlayacaktır. * Alkollü içkilerde kendi tercihinize göre davranabilirsiniz. Tek ikazımız, teknede buzdolabı olmakla beraber, içki buzu her gün bulunmayabilir. * Konuklar arasında deniz tutma olasılığı olan varsa bira bulundurmanız önerilir. Deniz tutma belirtileri başlamadan önce alınacak bira (alkol) deniz tutmasını engeller. Tutma belirtileri başladıktan sonra alkol tüketimi ise tam aksine durumu kötüleştirir. 

Yiyecek : 
 * İkmal için 2 günde bir bağlanacağımız rıhtımlarda bulunan lokantalarda yemek yemek daha kolay olmakla birlikte, teknede de evde pişen her türlü yemek pişirilebilir. Bağlanılan iskelelerde yemek yenilmesi planlanıyorsa, öğün/gün hesabı yapılırken bunu dikkate almayı unutmayınız. * Kolay pişebilecek ve malzemesi kolay bulundurulabilecek yemekler arasında en yaygınları makarna ve pilavdır. * Et konusunda, tavuk çabuk bozulabileceği için, öncelikli pişirip tüketmeniz önerilir. Et daha dayanıklıdır. İleriki günlerde tüketilebilir. * Sebzeler ve meyveler, buzdolabı dışında daha uzun dayanır. Kaptanınızın göstereceği, serin ve gölge dolaplarda saklayabilirsiniz. * Etli veya zeytinyağlı her türlü yemek pişirilebilir. * Teknede balık yapmak, iç mekan çok büyük olmadığından koku açısından rahatsız edici olabilir. Balık zevkinizi, bağlanacağımız iskelelere bırakabilirsiniz. * Kahvaltı malzemenizi bol tutabilirsiniz. Peynir, reçel, sucuk, yumurta teknede kolay muhafaza edilebilir. Yağlar dolapta kolaylıkla saklanabilir. * Çaydan vazgeçemeyenlerdensiniz, demlik poşeti olarak satılan çaylardan almanız önerilir. Açık çayın, saklanması da, atılması da temizlik sorunlarına yol açabilir. * Domates ve salatalık en iyi salata malzemesidir. Muhafazası ve yıkanması kolaydır. Yeşil salata türleri de kısa sürede tüketilmek üzere alınabilir. Yıkamanın, tüketimin hemen öncesi önce deniz suyu ile sonra tatlı suyla yapılması, kısıtlı su kaynağınızı koruyacaktır. * Tuz, biber vs. gibi baharat türleri genellikle teknede bulunmaktadır. İsrafı önlemek için, tekneye vardıktan sonra, kontrol edip, eksikleri tamamlamak amacıyla son anda alabilirsiniz. * Unutmayın, gıda konusunda çoğunlukla doğru çıkan prensip, planladığınızın yarısı kadar yemek, iki katı kadar içecek almanızdır! 

Temizlik : 
 * Battal boy çöp torbası (10 luk bir paket çoğunlukla yeterli olacaktır) * Bulaşık deterjanı ve sıvı el sabunu. (TURMEPA'nın doğa dostu ürünlerini tercih etmeniz rica olunur. Büyük Migros, Metro, Tansaş veya Carrefour ve Express mağazalarında bulabilirsiniz) * Kağıt havlu (pratik kullanımı nedeniyle, peçete yerine de kullanabileceğinizi unutmayınız.) * Bulaşık süngeri. * Tuvalet kağıdı. * Hazır mutfak bezlerinden. * Şampuan, güneş kremi vb. kişisel bakım malzemeleriniz. Yukarıda sıralanmış olan malzemeler, kişi sayısına göre edinmeniz önerilir.

Gezi Tekneleri Güvenlik Ekipmanları
Seyir fenerleri faal mi? Yedekleri mevcut mu? Demir, tekneniz için uygun mu? Irgat faal mi? Yedek demir var mı? Dolabına güvenli şekilde yerleştirilmiş mi? Demir halatı/zinciri ve bağlantıları iyi durumda mı? Derinlik markaları okunabiliyor mu? Servis botu var mı? Kürekleri,pompası ,tamir takımı ve demiri üzerinde veya kolay ulaşılabilecek bir yerde mi? Yedek yelkenler var mı? İyi durumda mı? Donanımda kullanacağınız yeteri kadar yedek halat ve vinç kolu (en az iki adet) var mı? Dolaplarına uygun şekilde istiflenmiş mi? Deniz suyu giriş vanaları çalışıyor mu? Herhangi bir kaza halinde kullanmak üzere yeteri miktarda ve uygun ebatta tapa ve takoz var mı? Yeterli miktarda seyir dokümanı ve seyir yardımcı aletleri mevcut mu? (Haritalar, rehber kitaplar,paralel, pergel,dürbün vb....) Yapacağınız seyire uygun (kıyı,açık deniz gibi...) ilk yardım seti mevcut mu? Gerekli onarımları yapabileceğiniz takım çantası mevcut mu? İşaret fişekleri mevcut mu, yeterli mi? (Tarihlerini kontrol edin) Motor faal mi?Aküler dolu mu? (Motor ve akülerin seyir öncesi kontrollerini yapınız) Yeteri kadar yakıt ve su var mı? Gas tüpünüz var mı? Tesisat güvenli mi? Can Salı servis kayıt ve tarihlerini kontrol edin. Işıklı can simidi ve Denize Adam Düştü (DAD) markalama şamandırası faal mi? Yedek pil ve ampülleri mevcut mu? Sintine pompası faal mi? Filitreleri temiz mi? Pompa yedek parçaları mevcut mu? (İmpeller, diyafram vb... gibi) El sintine pompası faal mi? Dümenci ve el pusulası faal mi? Hatasız çalışıyor mu veya hata değerleri (deviasyon) kartı hazırlanmış mı? El feneri faal mi? Yedek pilleri ve ampülü mevcut mu? Yeteri kadar yangın söndürücü var mı? Bakımları yapılmış mı? Elk.iskandil (echo-sounder) faal mi? El iskandili var mı? VHF (VHF/DSC) telsiz-telefon mevcut mu? Faal mi? Bütün personel tehlike mesajı (MAYDAY) çağrısı yapmasını biliyor mu? (EPIRB cihazı varsa ,bütün personel cihazı aktif hale getirmeyi biliyor mu? Bütün personel için can yeleği mevcut mu? Kötü hava şartlarında güvertede çalışmak için yeteri kadar emniyet kemeri var mı? Gaz, duman ve su seviyesi uyarı cihazları var mı? Faal mi? İlave güvenlik teçhizatı var mı? Kullanılır durumda ve el altında mı?(Radar reflektörü,deniz demiri, sis düdüğü, yangın battaniyesi, tehlike işaretleri tablosu,denizde sağ kalma el kitabı vb...) Acil durumlarda arayabileceğiniz otoritelerin telefon numaraları el altında mı?

Tekne İlk Yardım Çantası İçeriği
(İçerik 6 kişilik bir tekne için adetlendirilmiştir ) 
1 Sargı Bezi 200x10 cm 20 Adet 
2 Sargı Bezi 200x5 cm 10 Adet 
3 Gazlı Bez 10x10 cm 30 Adet 
4 Gazlı Bez 20x20 cm 10 Adet 
5 Gazlı Bez (Ped) 30x30 cm 5 Adet 
6 Elbise Makası 1 Adet 
7 Üçgen Sargı Bezi Standart ebat 15 Adet 
8 Termos Kap En az 30x50x30 cm 1 Adet 
9 Lateks Eldiven Standart (100 lük) 1 Kutu 
10 Çengelli İğne 20 Adet 
11 İlkyardım Uygulama Rehberi 1 Adet 
 12 Flaster Bant 2 Adet 
13 Yara Bandı Muhtelif Ebat 3 Kutu 
14 İzolasyon Örtüsü (Piyasada yanık örtüsü olarak geçer) 1 Adet 
TEKNEDE ÖNCEDEN HAZIRLANMASI GEREKENLER 
15 Parmak Ateli Karton 2 Adet 
16 El Ateli Karton 2 Adet 
17 Kol Ateli Karton 2 Adet 
18 Ayak Ateli Karton 2 Adet 
19 Bacak Ateli Karton 1 Adet 

Bu malzemeler dışında ticari teknelerde bulundurulması gereken tıbbi malzeme, ekipman ve ilaçlar İlkyardım konusu içinde değerlendirilemez. Tekne kaptanlarına tanınan tıbbi acillere müdahale yetkisi kapsamında kaptanlık belgesi türüne göre verilen yetki çerçevesinde diğer tıbbi malzeme, ekipman ve ilaçlar bulundurulabilir.

 Misafirlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Günübirlik tekne gezisine bile çıksanız mevsim şartlarına uygun şapka, eldiven, koruyucu gözlük, suyu emmeyen pantolon ve şort, kısa ve uzun kol tshirt, yağmurluk ve spor lastik ayakkabınızı çantanızda bulundurunuz. Tekneye binerken ayakkabılarınızı yanınızda getireceğiniz lastik spor ayakkabıyla kesinlikle değiştiriniz. Deniz korkunuz veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve ilaç kullanıyorsanız durumunuz hakkında Kaptana bilgi veriniz. Kullandığınız önemli bir ilaç varsa üstünüzde kapalı cep içerisinde taşıyınız ve yerini herkese gösteriniz Seyir esnasında rahatsızlık hissediyorsanız derhal kaptanı haberdar ediniz Açık denizde ve uzun seyirlerde güvertede can yeleksiz ve çıplak ayakla dolaşmayınız. Özellikle polyester yüzeyler ıslakken son derece kaygandır ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Teknede kullanım alanları kısıtlıdır; Çantanıza düzenli yerleştirdiğiniz eşyalarınızı seyir halindeyken düşmeyecek bir yere koyunuz. Teknedeki kapıların kilitlere takılı olmasına özen gösteriniz. Dalgalı havalarda açık bırakılan kapılar şiddetle çarpar ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Tuvaletlere asla tuvalet kâğıdı ? saç ? çöp ? izmarit ? vs atmayınız. Denizde arızalanmış çalışmayan bir tuvaletten daha sıkıcı bir şey olamaz. Klozet kapaklarını mutlaka kapalı tutunuz. Seyir halinde: tatlı su ve elektrik tasarrufuna azami özen gösteriniz. Özellikle seyir halinde ve tekne yıkanırken lombozların kapalı olduklarından emin olunuz. Bilmediğiniz hiç bir düğmeye asla basmayınız. Vana yada hortumun yönünü yada yerini asla değiştirmeyiniz. Hissettiğiniz veya gördüğünüz bir aksilik olursa müdahale etmeyiniz derhal kaptana haber veriniz. Yangın riski ve diğer tehlikeler açısından kamarada, özellikle seyir esnasında güverte veya havuzlukta kesinlikle sigara içmeyiniz. Alkollü olarak seyire çıkmayınız, demirdeyken alkol alırsanız marinaya dönüşte havuzluk dışında kesinlikle dolaşmayınız. Teknede yemek servisine ve temizliğine yardımcı olunuz. Denize çöp atmayınız. Asla fişe takılı elektrikli cihaz bırakmayınız. Teknede yaşam ekip çalışmasını gerektirir. Kaptan teknedeki rahatınız ve güvenliğinizden sorumlu olan kişidir, kararlarına uymaya özen gösteriniz.
(c)2017, All Rights Reserved Era Yapı, | Web Tasarım ElitNET
free website
built with
kopage